Proje tasarım

(27.06.2013)

Prota Mühendislik A.Ş.

Prota, 1985 yılında kurulduğunda ilk olarak bina tasarımı ile mühendislik hayatına başlamış, kısa sürede yenilikçi ve özgün tasarım anlayışı ile yüksek katlı binalar, endüstriyel yapılar, sağlık yapıları, kamu binaları, alışveriş merkezleri, spor tesisleri ve tarihi yapıların tasarımında uzmanlaşmıştır.

Kuruluşundan bugüne geçen bu sürede hizmet ve faaliyet alanlarını genişletmiş ve bina tasarımı, ulaşım mühendisliği, altyapı, kentsel tasarım ve bölge planlama, deprem mühendisliği, arge, proje yönetimi, tasarım ve yapım kontrollüğü, kalite ve sözleşme yönetiminin de içinde bulunduğu birçok alanda 180’den fazla uzmandan oluşan teknik kadrosu ile dünyanın birçok ülkesinde önemli projelere imza atmıştır.
Yenilikçi yaklaşımlarıyla bugün, ülkemizin lider mühendislik, müşavirlik şirketlerinden biri olan Prota’nın başarısının altında 25 yılı aşkın deneyimi ile birlikte farklı disiplinleri bünyesinde bulundurması ve işverenlerine çok disiplinli projelerde bütüncül ve yenilikçi çözümler sunabilmesi yatmaktadır.

Prota 1991 yılında PROTA Bilgisayar A.Ş., 1995 yılında PROMİM Çevre Düzenleme Kentsel Tasarım Ltd. ve 2002 yılında PROTA Yazılım Ltd. firmalarını da bünyesine katarak Prota Grubu olarak özgün tasarım zincirini tamamlamıştır.
Prota, Ankara Merkez Ofis binasına ek olarak, İstanbul’da bir ofiste daha hizmet vermektedir. ODTÜ Teknokent’teki ARGE ofisinde ise mühendislik yazılımları geliştirme ve deprem mühendisliği, afet riski yönetimi ve güçlendirme teknikleri konularında araştırma geliştirme çalışmaları yapmaktadır.

Raylı Sistemler

Prota, 25 yılı aşkın tecrübesi ve bilgisi ile raylı sistemler konusunda müşterilerinin çözüm ortağı olmaktadır. Deneyimli, uzman mimar ve mühendisleri ile Prota aşağıda belirtilen hizmetlerin de içinde bulunduğu geniş bir ölçekte raylı sistem mühendisliği konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir:

  • Fizibilite çalışmaları
  • Jeolojik ve geoteknik etütler
  • Altyapı tespit çalışmaları
  • Altyapı tasarım ve deplasman projeleri
  • Mimarlık ve mühendislik tasarım hizmetleri (güzergah tasarımı, tünel tasarımı, yeraltı istasyonları tasarımı, sanat yapıları tasarımı, yapısal tasarım/kazı iksa tasarım işleri, drenaj sistemi tasarımı, yangından korunma ve mücadele sistemi, acil çıkış ve havalandırma simülasyon çalışmaları, gürültü kontrol ve akustik simülasyon, elektromekanik sistem tasarımı, çevre düzenleme, trafik ve peyzaj tasarımı)
  • Arayüz yönetimi
  • Proje yönetimi ve kontrollüğü
  • Teknik şartnamelerin hazırlanması ve ihale danışmanlığı
  • İnşaat kalite yönetimi ve kontrollüğü
Prota bu kapsamda güzergah etüd, plan, profil ve kesitlerinin hazırlanması, dever ve hız sınırlamaları hesapları, drenaj ve pompa istasyonlarının tasarımı, mevcut altyapı tesislerinin konumlarının belirlenmesi ve deplasmanları ile ilgili etüd ve projelendirme işleri, demiryolu üst yapı projeleri, makas projeleri, hat drenajı, ve tünel içi servis yollarının tasarımı, İstasyon mimari, yapısal, elektrik ve mekanik tasarımları,  her türlü iksa ve zemin izleme işleri, diyafram duvar, su sızdırmazlığı projeleri, yangından korunma ve mücadele sistem tasarımı ile yangın simulasyonlarının hazırlanması, çevresel kontrol sistemi, akustik ve acil havalandırma sistemi tasarımı, alçak akım, aydınlatma ve telekomunikasyon sistemleri tasarımı, yangın algılama sistemi tasarımı, enerji temini ve cer gücü projeleri,  katener sistemi tasarımı, depremsellik etüdleri, tasarım Kriterleri ve gerekce Raporunun hazırlanması, kesin ve detay proje çalışmalarının yapılması konularında hizmet sunmaktadır.

Kendi bünyesinde yapmış olduğu araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile Prota, yeraltı ulaşım yapıları için yenilikçi geoteknik çözümler geliştirmiştir.

Raylı sistemler konusunda ki uzmanlığımız ve başarı ile yapmış ve yapmakta olduğumuz büyük projeler sayesinde Türkiye’de bu alanda lider firmalardan bir tanesi konumuna ulaşmış bulunmaktayız. Bu projeler arasında, Dünyadaki en büyük ulaşım altyapı projelerinden biri olan İstanbul Marmaray CR3: Gebze-Haydarpaşa Sirkeci-Halkalı Banliyö İyileştirme Projesi, Türkiye’nin en uzun metro hattı olan İstanbul Kadıköy-Kartal Metro Projesi, İstanbul Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı ve Varşova 2. Metro Hattı Projesi bulunmaktadır.


 
PROTA MÜHENDİSLİK PROJE VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ A.Ş.
Merkez Ofis
Turan Güneş Bulvarı, Galip Erdem Cad. No: 27
06550 Çankaya Ankara
Tel: 90 (312) 490 52 25
Faks: 90 (312) 490 52 42
www.protamuhendislik.com.tr
 
İstanbul Ofis
Fetih Mah. Tahralı Sok. Tahralı Sitesi 7-D Blok Kavakyeli Plaza D:9
Ataşehir 34704 İstanbul
Tel: 90 (216) 428 94 34
Faks: 90 (216) 326 97 87
 
ODTÜ Teknokent Ar&Ge Ofisi
Tekonokent Galyum Binası Kat:1 No:20 METU Ankara Turkey
Tel: 90 (312) 210 17 88
Faks: 90 (312) 210 17 86