Üsküdar-Çekmeköy metrosu 2015 yılı sonunda bitecek

(01.07.2013)

Sancaktepe Belediyesi'nin yeni hizmet binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise İstanbul'un alt yapı ve ulaşımla ilgili yatırımları hakkında bilgi verdi. Geçmişte İstanbul'da suların akmadığı bir dönem yaşandığına dikkati çeken Topbaş, bugün İstanbul'da birçok belediyede başarılı hizmetler verildiğini söyledi. Topbaş, şöyle devam etti:  

 "İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl ilçelerde medeniyet aracı olarak bilinen ve toplu taşıma aracı olan metrolarla ilgili çalışmaları sürdürmekteyiz. Devamlı otobüs alıyoruz. Maalesef 99 otobüsümüzü yaktılar. Bir tarafta yapanlar, diğer tarafta yıkanlar... Biz hizmet etmeye devam edeceğiz. Bazı bölgelerde otobüs seferlerinde eksikliklerden bahsediliyor. Milletin kullandığı araçları ne hale getirdikleri, milletin gözü önünde cereyan etti."

Sancaktepe'deki metro hattına değinen Topbaş, "İstanbul'un her noktasına en doğudan en batıya gidebilecek sistemleri birbirine bağlayan metro sistemlerimizi başlattık. Üsküdar-Sancaktepe-Çekmeköy metro hattı 20 kilometre. İnşallah 2015 sonuna doğru açacağız. Sancaktepe'den metroya bindiğiniz zaman 24 dakika sonra Üsküdar'da, 44 dakika sonra Taksim'desiniz ve 64 dakika sonra Havaalanı'nda olacaksınız. Sancaktepe metroların buluştuğu bir merkez haline geliyor. Bir tanesi 14 kilometrelik Çekmeköy- Sancaktepe- Sultanbeyli hattı, diğeri 17 kilometrelik Kadıköy-Ataşehir-Ümraniye-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattı" diye konuştu.

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ise Sancaktepe'nin genç bir ilçe olduğunu, buna rağmen alt yapısının çok geliştiğini belirterek, temeli atılan yeni hizmet binasıyla ilgili bilgiler verdi. İlçelerinin Anadolu yakasının cazibe merkezi olması için hedef koyduklarını dile getiren Erdem, 5 ayda Sancaktepe'nin imar planlarını hazırladıklarını vurguladı. İlçede sağlık komplekslerinin yapılacağına işaret eden Erdem, "Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük 4 bin yataklı şehir hastanesi Sancaktepe'ye geliyor. Ayrıca 3. köprünün ana çıkış noktası Paşaköy Kavşağı da bizim topraklarımızla buluşuyor. Yani Paşaköy, Samandıra, Sancaktepe ve Osmangazi Mahallesi'nden yine 3. köprüye çıkış bağlantısı gerçekleşmiş olacak" şeklinde konuştu.