İzmir Metrosu canımıza tak etti!

(05.09.2013)

İzmir Büyükşehir’in yıllardır yapımını sürdürdüğü metroya halk isyan etti. Esnafın iş yapamamaktan mağdur olduğu, Poligon sakinlerinin ise yıllardır bitmeyen metro inşaatına tepki gösterdiği eyleme, araçlar da korna çalarak destek verdi.

En Sonunda Sabırları Taştı!

 İnönü Caddesi üzerinde yapımı hala devam eden Poligon Metro istasyonunu protesto etmek isteyen yaklaşık yüz kişilik bir grup, bugün öğle saatlerinde Poligon Metro İstasyonu inşaat alanı önünde eylem yaptı. Yolu trafiğe kapatan eylemciler “Metro değil, hayat istiyoruz” ve “Başkan buraya” sloganlarıyla İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na seslendi.

Poligon esnafının da destek verdiği eylemde açıklama yapan Poligon semti esnafı Erdinç Uzunay, 8 yıldır süren metro inşaatının esnafı bitirdiğini söyledi. Trafiğin kapalı olmasından dolayı iş yapamadıklarını belirten Uzunay, “Biz Poligon esnafları olarak yeterli sabrı gösterdik. Tabi ki biz de hizmet bekliyoruz ve istiyoruz. Ama bize verilen bitiş tarihi sürekli erteleniyor. Bunun sebebini bize kimse açıklamıyor. Bize verilen bitiş tarihi 6. kez ertelendi. Neden bize düzgün bir açıklama yapılmıyor?” ifadelerini kullandı. Sabırları Kalmadı, Hizmet Bekliyorlar

Aziz Kocaoğlu’ndan bu konuyla alakalı açıklama beklediklerini belirten Uzunay, eyleme katılanların sadece esnaf olmadığını, Poligon sakinlerinin de bitmeyen bu metro inşaatından rahatsız olduğunu belirtti. Poligon sakinlerinin de hem trafik, hem inşaat hem de otopark sorunu yüzünden sıkıntılar yaşadıklarını belirten Uzunbay “Biz poligon esnafı ve sakinleri olarak evimize ekmek götüremiyoruz. Bu yüzden dükkânlarını kapatanlar insanlar var. Biz kesinlikle siyasi bir amaç gütmüyoruz burada. Aziz Kocaoğlu bizim başkanımız. Biz de hizmet bekliyoruz. Aziz Kocaoğlu bize ‘Metro bitmedi diye gözyaşı akıtarak gözümden mi olayım?’ dedi. Böyle bir cümle Türkiye’nin üçüncü büyük kentinin büyükşehir belediye başkanına yakışmıyor. Biz Aziz Başkan’dan ilgi bekliyoruz. Bize bu inşaatın biteceği gerçek tarihi söylesin. Biz de ona göre ya bekleyelim ya da dükkânımızı taşıyalım” dedi. “Burası açılmıyorsa, metroyu istemiyoruz!”

İnönü Caddesi’nin bu kısmının artık trafiğe açılmasını istediklerine vurgu yapan Uzunay, “Tam 3,5 yıldır buradan bir tek araç geçmedi. Trafik olmayınca müşteri gelmiyor, iş olmuyor. Eğer burası açılmıyorsa, biz bu metro istemiyoruz. Biz bu caddenin açılmasını istiyoruz. Bizim sabrımız buraya kadar. Eğer bize yeterli bilgi verilmezse, biz her hafta Perşembe günleri saat 13,30’da burada toplanıp eylemimize devam edeceğiz. Tüm Poligon sakinlerinden de destek bekliyoruz” diye konuştu.

Haber kaynağı ve videoyu izlemek için tıklayınız.