Hızlı treni 160 km kısaltacak güzergahın avan projeleri bitti

(03.04.2014)

ANKARA-İSTANBUL SÜRAT DEMİRYOLU PROJESİ
 
Ankara – İstanbul arasında mevcut 576 km.lik düşük standartlı demiryolunun 160 km kısaltılarak 416 km.ye düşürülmesi, proje standartlarının yükseltilerek hızın 260 km/saate çıkartılması ve yolculuk süresinin 7,5 saatten 2,5 saate indirilmesi amacıyla 1975 yılında Bakanlığımız Yatırım Programı Ulaştırma (Demiryollar) Sektörüne alınmıştır.

Projenin ilk etapta 85 km.lik “Sincan-Çayırhan” kesimi ele alınmış olup, 1976-1979 yılları arasında beş ayrı kısım halinde ihale edilmiştir.

    -     I.Kısım İnşaatı      % 78  Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş(Devam ediyor)
    -     II.Kısım İnşaatı    % 40  Palet  İnşaat ve Ticaret LtdŞti(Tasfiye edildi)
    -    III.Kısımİnşaatı      % 60 Açılım İnşaat San. Ve Tic.Ltd.Şti. (Sözleşme devam ediyor)
    -    IV.Kısımİnşaatı     %100 MustafaÖzcan İnş.A.Ş(İkmal edildi)
    -    V.Kısımİnşaatı     % 92 Kiska Komandit Şirketi (Tasfiye edildi)
85 km. uzunluğundaki bu hat’ta % 78 oranında gerçekleşme sağlanmıştır.
Proje tamamlandığında hem banliyö, hem de yük taşımacılığına hizmet verebilecektir.SİNCAN-ÇAYIRHAN-İSTANBUL DEMİRYOLU ETÜT PROJE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ (414 km.)

Sincan-Çayırhan-İstanbul Demiryolu, Etüt ve Proje Hizmetleri İşinin AVAN proje çalışmalarına 01.07.2011 tarihinde başlanılmış olup, 2013 yılı sonunda tamamlanmıştır.

1977–1980 yılları arasında Alman Obermeir firması tarafından projelendirilen 260 km uzunluğundaki Arifiye-Sincan kesimi  ‰ 12,5 eğim esas alınarak yük ve yolcu taşımacılığı yapılacak şekilde projelendirilmiştir. Ankara-İstanbul arasındaki yük taşımacılığının mevcut hat ile taşınacağı göz önüne alındığında, Çayırhan-İstanbul arasında sadece yolcu taşımacılığına yönelik yeni bir güzergâh çalışması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Dünyadaki gelişmelerde göz önünde tutulmak suretiyle Ankara-İstanbul arasında alternatifli olarak hattın geometrik standartlarının belirlenmesi ve buna göre güzergâhın tespit edilerek Avan Proje, ÇED ve Fizibilite Etütlerinin yapılması ileriye yönelik olarak oldukça faydalı bir çalışma olacaktır.Kaynak-1: www.dlh.gov.tr  


Kaynak-2: www.dlh.gov.tr