Hicaz Demiryolu Toplantısı Ürdün'de yapıldı

(24.09.2013)

TCDD uzmanlarından oluşan bir heyet, 01-07 Eylül 2013 tarihleri arasında Ürdün Hicaz Demiryolları'ndaki (JHR) mevcut durumu incelemek üzere Ürdün'e teknik bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret kapsamında Ürdün Ulaştırma Bakanı ile yapılan görüşme hakkında Ürdün basınında yer alan haberin Türkçe çevirisi aşağıdadır:
.

Ürdün Ulaştırma Bakanı Lina Shabeeb, Ürdün Hicaz Demiryolu Genel Müdürü Salah El-Lozi ve Genel Müdür Yardımcısı Dr. Abdullah Malkawi ile birlikte TCDD Yol Dairesi Başkan yardımcısı Fahrettin Yıldırım ve beraberindeki heyeti kabul etti.
.

Bakan Shabeeb,  demiryolları alanında izlenecek ortak işbirliği yollarını ve bu tarihi demiryolunun önemini belirtti. Konuk heyetle Ürdün Hicaz demiryoluyla ilgili önemli konuları değerlendirerek, bu konudaki yatırım fırsatlarının ortak işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilmesini istedi.
.

Fahrettin Yıldırım, ev sahibi Bakana misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek, Ürdün Kralı ve dost Ürdün halkının refah ve başarılarının devamını temenni etti. Bu hatta yapılabilecek yatırım fırsatlarıyla ilgili,  önem arz eden ve bu görüşmede ele alınan işbirliği alanlarıyla alakalı tüm görüşleri Türkiye’ye aktaracağını söyledi.
.

Yıldırım, iki dost ülke arasındaki işbirliğini arttıracaklarını belirtirken bu tarihi önem taşıyan hattın bekası için gerekli yardımların, önerilerin ve görüşlerin sunulmasının gerekli olduğunu, hattın teknik durumunun değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için her türlü yolların denenmesini vurguladı.
.

Ziyaret, Hicaz Demiryolları Genel Müdürünün, TCDD Genel Müdürü ile birlikte, yapmış oldukları görüşmelerde harcadıkları yoğun çabalar sonrası,  son günlerde Amman şehrinde yapılan uluslararası demiryolları birliğinin 11. Ortadoğu toplantısı sonucunda kararlaştırıldı.